Na narty latem?

Miłośnicy sportów zimowych z utęsknieniem wyczekują pierwszych przymrozków i intensywnych opadów śniegu, dzięki którym będą mogli powrócić na stok narciarski. Jednakże w wysokich partiach górskich, na lodowcach i specjalnie przygotowanych tunelach można rozwijać swoje narciarskie umiejętności także latem.

Letnie wyjazdy narciarskie skupiają się wokół dwóch europejskich państw: Austrii i Szwajcarii, gdzie pokrywa śnieżna sięga nawet 4 metrów. W Austrii do dyspozycji narciarzy jest osiem lodowców, gdzie sezon narciarski utrzymuje się przez cały rok. Latem największe rzecze turystów zjeżdżają jednak w okolice Kaprun, który słynie z najlepiej przygotowanych tras narciarskich. Dla miłośników białego szaleństwa przygotowano tutaj 200 km tras biegowych o średnim poziomie trudności oraz 41 km tras zjazdowych, obsługiwanych przez 19 wyciągów. Na okoliczne górskie szczyty wyjeżdża się dwuetapową kolejką gondolową, albo wyciągiem krzesełkowym, z których można podziwiać cudowne widoki na okolicę.

Z kolei szwajcarskie centrum narciarstwa w okresie letnim koncentruje się wokół Saas Fee i Zermatt, leżące wokół alpejskich czterotysięczników. Najdłuższa z dostępnych tras narciarskich ma aż 7 km, a na wierzchołek Klein Matterhorn dociera się najwyższą w Europie kolejką linową. Co więcej, na wysokości 3500 m n.p.m można posilić się w najwyższej na świecie obrotowej restauracji Allain, gdzie widoki górskie szczyty otoczone chmurami mamy gwarantowane.

Decydując się na letni wyjazd na narty w Alpach nie wolno zapomnieć o zabraniu odpowiedniego ekwipunku. Na lodowcach szczególnie mocno praży słońce, dlatego krem i pomadka z filtrem to obowiązkowe wyposażenie każdego narciarza i snowboardzisty. Do tego trzeba zabrać ze sobą profesjonalne okulary przeciwsłoneczne, okrycie głowy i ciepłą odzież zwierzchnią. Pamiętajmy też, że latem najlepiej szusować do południa, ponieważ później wytopiony przez słońce śnieg hamuje narty. Zresztą z reguły stoki czynne są maksymalnie do godziny 15.

Dodaj komentarz