Okulary przeciwsłoneczne – jak wybrać odpowiednie?

Okulary przeciwsłoneczne to dodatek, który posiada każdy z nas. Wybierając konkretny model większość kieruje się przede wszystkim ich designem i kolorom. Jednak mając na uwadze kwestie funkcjonalne, design okularów jest kwestią drugorzędną. Na jakie kwestie należy przede wszystkim zwrócić uwagę?

Funkcje okularów przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczne mają przede wszystkim chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, a ponadto również kurzem, wiatrem i pyłkami. Dlatego też decydując się na konkretny model, należy zwrócić uwagę na kwestie funkcjonalne, takie jak stopień ochrony, kolor szkieł czy też dopasowanie do kształtu twarzy.

Promieniowanie UV

Słońce emituje promieniowanie ultrafioletowe, które, w zależności od długości fal, uszkadza włókna kolagenowe w skórze, co jest przyczyną wiotczenia skóry i zmarszczek. Ponadto może nawet powodować nowotwory, zaćmę czy uszkadzać siatkówkę. Dlatego tak istotne jest sprawdzenie, czy dany model okularów posiada szkła chroniące przed promieniowaniem UV.

Kolor szkła ma znaczenie w kontekście ilości przepuszczanego światła. Im soczewka ma ciemniejszą barwę, tym mniej światła przepuszcza. W związku z czym, szczególnie w słoneczne dni warto zakładać okulary z soczewkami w kolorze brązowym, szarym czy grafitowym. Jaśniejsze soczewki sprawdzają się natomiast w przypadku małego natężenia światła.

Dopasowanie okularów

Istotne jest również, aby dostosować dany model okularów do kształtu twarzy. Ważne, aby oprawki dobrze przylegały do głowy. Zapewnia to nie tylko komfort noszenia, ale również uniemożliwia przedostanie się promieni UV.

 

Do twarzy kwadratowej najlepiej pasują lekko zaokrąglone oprawy. W przypadku twarzy prostokątnej najlepiej sprawdzają się okulary, które zakrywają możliwie duży obszar środkowej części twarzy. Na twarzy trójkątnej oprawy nie powinny być duże, raczej lekkie, o delikatnie pionowych liniach. W  przypadku twarzy okrągłej najlepiej sprawdzą się oprawki o prostym kształcie. Z kolei przy twarzy owalnej, wybór jest absolutnie dowolny.

Bogatą ofertę różnego rodzaju okularów przeciwsłonecznych można znaleźć na http://ubutik.pl/okulary-przeciwsloneczne.

Dodaj komentarz