Pneumatyka w obróbce strumieniowo-ściernej

Nie od dziś wiadomo, że urządzenia, lub co najmniej drobne mechanizmy, pneumatyczne znajdują zastosowanie w rozmaitych dziedzinach. Z pewnością warto zwrócić uwagę na niezbędność pneumatyki podczas wygładzania powierzchni. Mowa tu zwłaszcza o powierzchniach metalowych, choć również przy obróbce drewna, szkła oraz wielu innych materiałów urządzenia pneumatyczne okazują się przydatne.

Obróbka strumieniowo-ścierna

Przed wykonaniem malowania blachy lub wielu innych elementów metalowych, niezbędne jest zwykle wygładzenie powierzchni. W przeciwnym razie nie ma mowy o równym lakierowaniu i zadowalającym efekcie pokrycia konstrukcji farbą. W celu wyrównania powierzchni często stosuje się tak zwane piaskowanie, i tu właśnie do głosu dochodzi pneumatyka. Tak zwana piaszczarka to urządzenie wykorzystujące sprężone powietrze, które wypełnione drobnymi cząstkami piasku wygładza stal oraz inne materiały. Warto zauważyć, że piaskowanie znajduje również wiele innych zastosowań, gdyż korzysta się z niego także w celu oczyszczenia mocno zabrudzonej powierzchni. Piaskowanie często porównuje się ze szlifowaniem, gdyż zasadniczo cel stosowania obu zabiegów jest dosyć podobny – chodzi o wygładzenie i wyczyszczenie powierzchni. Okazuje się jednak, że o ile istnieje tylko możliwość wykorzystania piaskarki, zwykle wygrywa ona ze szlifierką. Rzecz w tym, iż pneumatyka umożliwia wytworzenie dużej siły, która sprawia, iż piaskowanie jest po prostu skuteczniejsze niż szlifowanie. Ponadto, piaskarka pozwala dotrzeć nawet do najtrudniej dostępnych miejsc, co nie jest możliwe w przypadku wykorzystania szlifierki.

pneumatyka

Warto wspomnieć również o alternatywach dla piaskowania. Zamiennie stosuje się często również szkiełkowanie lub śrutowanie. Są to generalnie te same technologie, jednak podczas obróbki wykorzystuje się w tych przypadkach inne materiały. Przy szkiełkowania są to drobinki szkła, natomiast do śrutowania potrzebny jest rzecz jasna śrut.

Wyposażenie piaskarki

Jeżeli piaskowanie, szkiełkowanie lub śrutowanie ma być przeprowadzone profesjonalne, niezbędne jest posiadanie wysokiej jakości sprzętu. Piaskarka powinna być w stanie pracować z mocą na tyle dużą, aby być w stanie wygładzić powierzchnię konstrukcji wykonanych z najtwardszych materiałów. Oczywiście do uruchomienia piaskarki potrzebna jest również sprężarka, bez której pneumatyka praktycznie by nie istniała. Niezwykle ważnym wyposażeniem piaskarki jest również urządzenie odpowiedzialne za wprowadzenie piasku do strumienia powietrza.

Dodaj komentarz