Przydomowe oczyszczalnie ścieków – opłacalna alternatywa

Mała, przydomowa oczyszczalnia ścieków jest idealnym wyjściem dla szkół, pensjonatów oraz domów jednorodzinnych. Na rynku istnieje wiele firm, które dostosowują się do rygorystycznych wymogów technicznych i oferują kompletne rozwiązania.

Oczyszczalnie przydomowe – zasady działania
Technologia oczyszczalni ścieków stosuje naturalne procesy samooczyszczania zachodzące w wodach powierzchniowych. Dzięki oczyszczalniom są one intensyfikowane, co pozwala na uzyskanie takiego samego bądź nawet lepszego efektu oczyszczania w czasie kilku godzin, które zaszłoby w rzecze w ciągu wielu tygodni.

Odnosi się to do części biologicznej oczyszczalni. Bakterie, które są już umiejscowione w doprowadzanych ściekach surowych są tam niejako hodowane. Dzięki odpowiednim zabiegom technicznym bakterie są w stanie przeżyć w tym środowisku.

Przed procesami oczyszczania biologicznego niezbędne jest ich wcześniejsze podczyszczenie oraz podanie beztlenowej fermentacji.

W sytuacji gdy jakość odprowadzanych ścieków z oczyszczalni jest zgodna z normalni, wtedy to oczyszczalnie nie są żadnych zagrożeniem zarówno dla wód powierzchniowych jak i podziemnych. Mogą one pełnić pozytywną rolę w środowisku poprzez unieszkodliwianie zanieczyszczeń u źródła ich powstawiania oraz uzupełniania lokalnych zasobów wodnych. Ponadto są konkurencją pod względem kosztów dla innych metod usuwanie ścieków, takich jak szambo czy kanalizacja.

Opłacalna oczyszczalnie
Montaż oczyszczalni przydomowej dla pięcioosobowej rodziny to koszy około kilkunastu tysięcy złotych. Różnice cenowe są uzależnione od technologii oczyszczalnia oraz regionu kraju, w którym to realizowana jest inwestycja. Zazwyczaj ponad połowa ceny oczyszczalni to koszty samej instalacji.

Właściwie eksploatowanie przydomowej oczyszczalni wpływa na oczyszczalnie ścieków do drugiej klasy czystości wody, dzięki czemu można odprowadzać je do powierzchniowych wód lub gruntu bez ryzyka skażenia. Z tego też względu dodatkową korzyścią posiadania przydomowych oczyszczalni ścieków jest możliwość wykorzystywania otrzymywanej wody do podlewania ogrodu czy zasilania własnego oczka wodnego.

Dodaj komentarz