W technologii budowy kominów coraz większą rolę odgrywają wymagania dotyczące ochrony środowiska oraz oszczędności energii. System kominowy powinien spełniać wymagania tradycyjnych i nowoczesnych technik grzewczych, a także być przystosowany do odprowadzania spalin z kotłów opalanych różnymi rodzajami paliw (olej opałowy, gaz ziemny, węgiel, drewno i inne paliwa stałe).
Stosowane obecnie systemy kominowe zapewniają komfort, przytulność i bezpieczeństwo, a przy tym są proste i szybkie w montażu. Niektóre z nich w sytuacjach kryzysowych, takich jak braki lub przerwy w dostawie energii pozwalają na zastosowanie innych niż zwykle, alternatywnych paliw, oferując przy tym możliwość minimalizacji kosztów związanych z wymianą kotła grzewczego lub podłączenia kominka, czy też pieca kaflowego w dowolnym momencie, a nie tylko na etapie budowy.
Aby nasz system kominowy był zgodny z najnowszymi normami i w stu procentach spełniał swoje zadania musimy pamiętać o szeregu zasad, których musimy się trzymać podczas jego budowy. Przy projektowaniu komina należy pamiętać, aby przestrzeń powstałą między wkładem kominowym, a jego obudową wypełnić wełną bazaltową o gęstości nie mniejszej niż 100kg/m3 i temperaturze topnienia spoiwa powyżej 700&dec;C. Wkłady kominowe łączymy specjalistyczną zaprawą kwasoodporną, która jest jednocześnie odporna na działanie wysokich temperatur. Sam komin zbudowany w systemie kominowym nie powinien być łączony na stałe z żadnym stropem, gdyż jest budowany na osobnej ławie i jest to osobna, samonośna konstrukcja. Zaleca się izolacje komina na całej jego długości, co jednocześnie poprawia jego właściwości jak i zabezpiecza same wkłady kominowe. Uproszczona metoda doboru średnicy komina, mówi o tym, że średnica przewodu kominowego powinna być dobrana do urządzenia grzewczego, które będzie podłączone do komina. Średnica ta podana jest z reguły w danych technicznych urządzenia grzewczego. Należy pamiętać, że średnica przewodu kominowego nie może być mniejsza niż czopuch urządzenia grzewczego.
Oprócz tych bardzo istotnych warunków, przy montażu systemu kominowego musimy zastanowić się nad rodzajem wykończenia komina. Często stosujemy obmurówkę z cegły klinkierowej pełnej, używamy płytek klinkierowych, czy też blachy, tynku lub łupka. Przy wszystkich dostępnych metodach musimy pamiętać, aby użyte technologie i materiały charakteryzowały się odpornością na działania zewnętrznych czynników atmosferycznych.