Szkodliwe działanie cukru

Nadwaga, zepsute zęby, wzrost ryzyka zachorowania na serce oraz zaburzenia procesów metabolicznych czy spadek odporności, to efekty nadmiernej konsumpcji cukru. Białe, słodkie kryształki mają negatywny wpływ na zdrowie, są przyczyną wielu chorób i niestety uzależniają.

Cukrzyca – podstępna choroba

W Polsce choruje na nią ponad 2 miliony ludzi. Sprzyja temu niewłaściwa dieta, mało ruchu oraz nadużywanie alkoholu i papierosów. Choroba ta nie daje żadnych objawów przez długi czas. Można ją rozpoznać na podstawie badania laboratoryjnego. Glikemia, czyli poziom stężenia glukozy we krwi powinien być oznaczany raz w roku u osób po 45 roku życia. U pacjentów z grupy ryzyka (osoby z nadwagą, z chorobami serca i nadciśnieniem, z cukrzycą w wywiadzie rodzinnym, kobiety z cukrzycą ciążową lub które urodziły dzieci z wagą powyżej 4 kg) powinny sprawdzać ten parametr regularnie niezależnie od wieku.

Cukrzyca – objawy i komplikacje

Pragnienie, zwiększona częstotliwość oddawania moczu, spadek wagi, zmęczenie i ogólne osłabienie, problemy z widzeniem to objawy, które powinny zaalarmować i skłonić do wizyty u lekarza.

Glikemia – jeden z najważniejszych parametrów badań laboratoryjnych

Badanie poziomu cukru we krwi stosuje się jako badanie przesiewowe w celu zdiagnozowania cukrzycy lub skontrolowania jej przebiegu.

Cukrzyca to choroba, która prowadzi do przewlekłych powikłań w takich organach, jak nerki, wątroba, serce, oczy. Jest to choroba nieuleczalna, ale przy odpowiedniej opiece lekarza diabetologa i zdyscyplinowaniu pacjenta, można ustrzec go przed ciężkimi powikłaniami.

Dodaj komentarz