Lingwistyka czy filologia

Lingwistyka czy Filologia?

Jeśli języki obce są Twoją pasją i chcesz uczyć się ich na studiach zapewne wiesz, że w ofertach uczelni przeplatają się dwa kierunki: Lingwistyka i Filologia. Choć oba dotyczą nauki języków obcych, są jednak nieco inne. Jakie są ich różnice, który z nich jest lepszy? Sprawdźmy.

Filologia

Jak podaje słownik PWN filologia to dział nauk humanistycznych, który obejmuje badanie języka i jego wytworów, w tym także literatury danego narodu, kręgu kulturowego, bądź cywilizacji na pewnym określonym obszarze. Filologia dzieli się na językoznawstwo i literaturoznawstwo. Wśród kierunków filologicznych wyróżnia się oczywiście filologie polską jak i filologie angielską, germańską, rosyjską i wschodniosłowiańską itd.

Lingwistyka

Drugi kierunek studiów, czyli lingwistyka to nauka o języku, jego budowie, funkcji i rozwoju. Na tym kierunku studenci z reguły uczą się nie jednego, tylko co najmniej dwóch języków. Dodatkowo w tym przypadku znacznie większy nacisk kładzie się na praktyczną naukę. Dobre wyniki z rozszerzonej matury z angielskiego są podstawą do aplikowania na studia, drugi język student uczy się od początku.

studia kraków lingwistyka

Jakie są różnice?

Filologia jest kierunkiem „szerszym”, gdyż poza samym (jednym) językiem zajmuje się też jego kulturowym kontekstem, natomiast lingwistyka w zamian za to oferuje jeszcze drugi język obcy. Na filologii równie ważne jest kulturoznawstwo i literaturoznawstwo, a na studiach lingwistyki jeden kierunek jest wiodący, podczas gdy drugi jest jego uzupełnieniem.

Który kierunek wybrać?

Filologia jest dla tych, którzy chcą się nauczyć nie tylko języka, ale interesują się danym krajem, jego historią, tradycją, kwestiami społecznymi i politycznymi. Ważna jest tutaj także literatura danego narodu, więc to kierunek dla osób, które lubią czytać.

Lingwistyka zajmuje się stricte językiem, jako współczesnym narzędziem komunikacji. Badana jest tu jego gramatyka, składnia, style językowe i wiele innych. Podobnie tyczy się to drugiego języka, którego wybór oferuje uczelnia. Wbrew pozorom nie jest to język dodatkowy, gdyż mimo, że często uczymy się go od początku opanowujemy go w stopniu biegłym, który pozwoli nam się swobodnie komunikować na poziomie języka wiodącego. Wybór kierunku studiów języków obcych jest kwestią indywidualną.

Wszystko zależy od tego, czy chcemy skupić się na jednym konkretnym języku, czy uczyć się co najmniej dwóch. Inną kwestią są tez możliwości, jakie oferują nam uczelnie w naszym regionie. Niemniej jednak ukończenie jednego i drugiego kierunku studiów da nam duże możliwości, bowiem nawet na Polskim rynku pracy w przypadku bardziej prestiżowych ofert ciągle poszukiwani są kandydaci ze znajomością języków obcych.

Dodaj komentarz