Zboża bez wątpienia są jednymi z ważniejszych roślin uprawianych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Dzięki nim możliwa jest produkcja żywności dla ludzi oraz paszy dla niektórych gatunków zwierząt. W kraju nad Wisłą zboża są istotną gałęzią całego przemysłu rolniczego.
Jakiego zboża jest najwięcej?
Tę konkurencję wygrywa pszenica. W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach na kontynencie europejskim, rolnicy stawiają na uprawy pszenicy. Uprawia się ją na żyznych glebach. Zasiewy prowadzone są mniej więcej od połowy września, z kolei zbiory następują w sierpniu. Pszenica jest wykorzystywana w szeroko pojętym przemyśle spożywczym.
Gdzie w Polsce sieje się najwięcej zbóż?
Największe powierzchnie przeznaczone pod zasiewy znajdują się w województwie lubelskim, mazowieckim oraz wielkopolskim. Są one wykorzystywane głównie do uprawy zbóż, w tym pszenicy, owsa, żyta czy jęczmienia. Kolejne są między innymi rośliny pastewne, ziemniaki czy rośliny strączkowe.
Do czego wykorzystuje się zboża?
Uprawa zboża często ma charakter przemysłowy. Rolnicy sprzedają swoje plony, a te z kolei są przeznaczane do produkcji wyrobów spożywczych. Zboża są wykorzystywane miedzy innymi do wytwarzania mąki (a pośrednio także pieczywa), kaszy, a nawet olejów.
Jaka jest powierzchnia uprawy zbóż w Polsce?
W roku 2018 powierzchnia zasiewów zbóż wynosiła 7,2 miliona hektarów, w zeszłym roku było to już 7,8 milionów. Jak wiadomo, najwięcej pola zostało przeznaczone pod uprawę pszenicy (2,5 mln ha), z kolei najmniej na owies (jedynie 0,5 mln ha).
Jakie chwasty najbardziej zagrażają polskim zbożom?
Zbożom niestety zagrażają nie tylko liczne choroby, są one także narażone na działanie chwastów. Bodziszek drobny, mak polny, a nawet oset to tylko niektórzy z nieproszonych gości pojawiających się na polach. Wszystkie konkurują z uprawami, zabierając im istotne składniki odżywcze. Walkę z nimi należy rozpocząć możliwie wcześnie. Informacje o najskuteczniejszych środkach likwidujących chwasty można znaleźć na stronie firmy Syngenta.
Zboża stanowią fundament polskiego rolnictwa. Są one chętnie uprawiane, pomimo ryzyka pojawienia się chwastów czy chorób zagrażających plonom.