Kominek zazwyczaj stanowi centrum całego domu. Aby cieszyć się jego długą żywotnością należy odpowiednio o niego dbać. Regularne czyszczenie jest nieodzowną czynnością w przypadku posiadania ogrzewania kominkowego w domu. Po każdym paleniu należy dokładnie usuwać popiół z paleniska, natomiast dwa razy w roku trzeba skorzystać z usług kominiarza, aby sprawdził przewód kominowy i wyczyścił jeżeli zajdzie taka potrzeba. Jednak samo czyszczenie i kontrola nie sprawią, że nasz kominek grzewczy będzie służył przez lata.
Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na „życie” kominków nowoczesnych jest paliwo jakiego używamy do palenia. Chodzi tutaj o gatunek, jakość oraz najważniejsze stopień wysuszenia drewna. Największą kaloryczność – wartość opałową posiada drewno drzew liściastych takich jak dąb czy brzoza. Pali się bardzo spokojnie i równomiernie. Paląc w kominku należy unikać drewna drzew iglastych, ponieważ zawierają żywice, która zanieczyszcza w czasie spalania komin i palenisko. Idealne drewno do kominka powinno być sezonowane przez okres 14 miesięcy przed użyciem go do palenia.
Drewno, które można dostać w sklepach budowlanych mimo zapewnień nie zawsze będzie odpowiednio suche. Palenie mokrym drzewem niesie za sobą nieprzyjemne skutki. Po pierwsze energia zużywana jest na odparowywanie wody, co zmniejsza sprawność kominka. Po drugie wilgoć wpływa na korozję metali co prowadzi co niszczy kasety i wkłady kominkowe oraz zabrudza szybę. Część kominków dostępnych na rynku dostosowanych jest do palenia brykietami drzewnym.
Jak widać żywotność kominków uzależniona jest nie tylko od jego rodzaju oraz akcesoriów kominkowych, ale również od sposobu korzystania. Z tego też powodu decydując się na zainwestowanie w systemy kominkowe należy zdać się na rady fachowców z tejże dziedziny.