Charakterystyka poszczególnych rodzajów spawarek

Spawanie to czynność polegająca na łączeniu metali poprzez ich stapianie i spajanie.  Z racji metody spawania, wyróżnia się trzy główne rodzaje tych urządzeń: przeznaczone do spawania elektrodą otuloną, w osłonie gazu obojętnego lub aktywnego bądź też elektrodą nietopliwą. Czym charakteryzują się poszczególne typy spawarek?

Istnieją trzy podstawowe techniki spawania:

  • MMA – przeznaczone do spawania elektrodą otuloną,
  • MIG-MAG – przeznaczone do spawania w osłonie gazu obojętnego (argon, mieszanka argonu i helu) lub aktywnego (CO2),
  • TIG – przeznaczone do spawania elektrodą nietopliwą.

Różnego rodzaj spawarki i akcesoria spawalnicze znaleźć można w sklepie http://www.sklep.tomsystem.pl

Rodzaje spawarek

Wyróżnia się trzy typy spawarek: spawarki inwertorowe, spawarki transformatorowe oraz prostowniki spawalnicze.

Spawarki inwertorowe to najczęściej wybierane i najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia spawalnicze, które są jednocześnie proste w obsłudze i lekkie. Spawarki tego typu wyróżniają się: stabilnym łukiem, wysoką sprawnością energetyczną, możliwością spawania wszystkimi rodzajami elektrod otulonych, kompensacją wahań napięcia zasilającego oraz funkcją sterowania cyfrowego, która ułatwia obsługę urządzenia.

Spawarki transformatorowe to urządzenia cięższe i większe  od spawarek inwerterowych. Zasila się je prądem o napięciu 230 V (prąd jednofazowy) lub 400 V (prąd trójfazowy). Do podstawowych zalet tych urządzeń zalicza się niską cenę i małą awaryjność, z drugiej jednak strony są one ciężkie i charakteryzują się niską odpornością na wahania napięcia prądu oraz niestabilnością łuku elektrycznego.

Prostowniki spawalnicze to produkty, które zasilają elektrody prądem stałym, co pozwala na płynną i precyzyjną regulację natężenia prądu spawania. To rozwiązanie optymalne pomiędzy spawarkami inwertorowymi a transformatorowymi – są tańsze od inwertorów, a przy tym nie posiadają wad charakterystycznych dla spawarek transformatorowych.

Spawarki tego typy są dostępne tutaj: http://www.sklep.tomsystem.pl/spawarki/

Dodaj komentarz