Ile zarabia absolwent studiów wyższych?

Wybór ścieżki edukacji to z pewnością jedna z najważniejszych życiowych decyzji, która ma wpływ na całe późniejsze losy. Ostateczna decyzja kształtowana jest pod wpływem wielu czynników, a jednym z najważniejszych są spodziewane zarobki, które absolwent otrzyma po zakończeniu żmudnej nauki. Sprawdzamy, na jakie wynagrodzenie mogą liczyć absolwenci uczelni wyższych oraz podpowiadamy, jak zaplanować rozwój swojej kariery, aby nie martwić się o swoje finanse.

Liczba studentów w Polsce

Według danych statystycznych w Polce podczas roku akademickiego 2016/2016 studiowało 1 348 822 osób. Globalnie odsetek osób posiadających dyplom uczelni wyższej stanowił nawet 25% całej populacji. Dla porównania w Brazylii liczba ta wynosi jedynie 10%.

Tak duża ilość wysoko wykształconych jednostek, choć z pewnością wpływa korzystnie na kondycję całego społeczeństwa, może rodzić pewne zawirowania na rynku pracy i w wyniku rosnącej konkurencyjności nie zawsze wpływać pozytywnie na poziom wynagrodzenia.


Wynagrodzenie absolwentów uczelni

Dzisiejsi absolwenci uczelni wyższych mogą liczyć na zarobki mniejsze o ok. 40% w porównaniu ze swoimi wykształconymi rodzicami. Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka, jeden wydaje się jednak szczególnie ważny. Spadek stosunku wynagrodzenia spowodowany jest dużym odsetkiem osób posiadających w swoim CV ukończoną edukację wyższą. Konieczność rywalizacji z ludźmi z podobnym zasobem wiedzy wpływa negatywnie na zarobki, z drugiej strony motywuje jednak do dalszego rozwoju i podnoszenia kompetencji.

Zauważany spadek stosunku poziomu wynagrodzenia nie oznacza jednak ogólnego zmniejszenia jego poziomu. Mimo wysokiej konkurencyjności osób legitymujących się wyższym wykształceniem dyplom wciąż pozostaje jednym z najważniejszych czynników wpływających na satysfakcję z zarobków. Abiturienci mają wciąż przewagę nad rówieśnikami, którzy postawili na inne formy rozwoju. Różnica może wynosić nawet 80%!

Ile finalnie dostanie więc na rękę absolwent studiów? Mamy złą wiadomość dla dociekliwych. Dokładne przytoczenie kwoty nie jest możliwe. Ostateczny poziom zależny jest bowiem zarówno od ukończonego kierunku, jak i miejsca pracy oraz prestiżu uczeni. Niemniej jednak średnia oscyluje wokół 3 000 zł dla absolwentów studiów humanistycznych i 4 000 zł brutto dla kończących studia techniczne. Kwoty te można jednak znacząco podwyższyć. Kluczowe w tym względzie będą doświadczenie i ukończone studia podyplomowe.

 

Studia podyplomowe a poziom wynagrodzenia

Wykształcenie wyższe, jak się okazuje, wciąż zapewnia satysfakcję finansową. Choćby z tego powodu warto zatroszczyć się o jego odpowiedni poziom. Ułatwia to szeroka oferta specjalistycznych studiów podyplomowych.

Absolwenci studiów podyplomowych są w czołówce najlepiej zarabiających abiturientów. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest kilka, ale te najważniejsze to z pewnością lepsze dostosowanie programów edukacji do potrzeb rynkowych oraz wysoko wyspecjalizowana kadra dydaktyczna propagująca praktyczny model nauczania oparty o budowanie zawodowego doświadczenia.

Należy pamiętać, że kształcenie uniwersyteckie lub politechniczne często  zapewnia świetną, ogólną wiedzę, która jednak w zetknięciu z rynkiem pracy nie zawsze wystarcza. „Konieczne jest skupienie się na umiejętnościach, które będziemy mogli wykorzystać w przyszłej karierze zawodowej” mówi Karolina zeszłoroczna absolwentka zarządzania zasobami ludzkimi na WSE Kraków.

 

 

 

Dodaj komentarz