Jak wybrać odpowiedni tynk dla Twojego domu

Głównym powodem dla którego tak wiele osób decyduje się na docieplanie domów jest niewątpliwie wciąż wzrastająca cena ogrzewania domu. Tynk jest dziś również w dobrych cenach, jednak jest to inwestycja na lata, dzięki temu możemy liczyć na choćby minimalny zwrot kosztów, gdyż znacznie zaoszczędzimy na ogrzewaniu całego domu. Dziś możemy przebierać między rodzajami tynków, możemy użyć np. tynku mineralnego, akrylowego czy też mozaikowego tzw kamyczkowego.

Każdy z nich wyróżnia się nieco innymi właściwościami, tynk mineralny pozwoli nam na stałą wentylacje naszego domu. Jednak dobór takich tynków zależy również od tego czy nasz dom jest stosunkowo starym budynkiem czy tez nowym. Jednak niezależnie od tego musimy pamiętać ze budynek musi w jakiś sposób „oddychać” co sprawi ze wilgotność nie przeniknie bez ściany, a dzięki temu my będziemy mogli żyć w zdrowszych warunkach. Niestety dziś problem wilgoci w domach jest bardzo popularny, właśnie przez nierozwagę przy doborze np. tynków nasz dom ulega wewnętrznemu uszkodzeniu. Dlatego tez największa zaleta tego rodzaju tynku jest właśnie paro-przepuszczalność.

Z kolei tynk mozaikowy tzw kamyczkowy zaleca się bardziej przy dekoracjach wewnętrznych, gdyż szeroka dostępność rożnych kolorów tynku an rynku sprawia, że możemy realizować najbardziej abstrakcyjne dekoracje w naszych pomieszczeniach. Jednak oczywiście prócz zalet estetycznych tynk też jest łatwy w utrzymaniu czystości i przede wszystkim tynk dobrej jakości również pomogą przy walce w wilgocią. Natomiast tynk akrylowy najbardziej nadaje się ba budynki które są najbardziej narażone na niekorzystne czynniki atmosferyczne np. erozje, przez które powstają szczeliny w budynkach.

Ten typ tynku jest najbardziej szczelnym materiałem odpornym na wszelkie pękniecie. Tak więc pod sumując zawsze musimy pamiętać przy wyborze tynku, na jakie warunki niekorzystne może być nasz dom najbardziej narażony. Tynk jest dziś na tyle istotną kwestią w budowie domu, że nie warto ślepo podążać za trendami w tej branży, a należy spokojnie przemyśleć który okaże się najlepszy.

Dodaj komentarz