Rynek pierwotny czy wtórny – wybór mieszkania

Jednakże na rynku wtórnym można kupić w pełni wyposażone mieszkanie, a na pierwotnym – w stanie surowym. Która z opcji jest naprawdę opłacalna? Jak dobrze wybrać?

Pełen wachlarz możliwości
W Polsce już od kilku lat mamy do czynienia z szybkim ewoluowaniem rynku nieruchomości. Pomimo kryzysu, który nieco spowolnił jego rozwijanie się, osoba chcąca kupić mieszkanie nigdy wcześniej nie miała tak dużego wyboru. Sektor metrażowy, cenowy oraz lokalizacyjny nie sprawia tu żadnego problemu. Obrzeża miasta, samo centrum, luksusowy apartament bądź mieszkanie w bloku – wybór jest ogromny. Jednakże kij ma zawsze dwa końce, i o ile taki stan rzeczy spełnia marzenia wielu osób, to z drugiej strony zbyt duży wybór może spowodować podjęcie złej decyzji.

Właściwy wybór
Przed dylematem – nowe czy używane? – stoi każdy kto chce kupić własne M. Z tego też względu przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprawdzić każdy szczegół. Oczywiście sprzedaż nieruchomości w Rzeszowie a w Warszawie będzie różniła się cenowo, jednakże standard to kwestia sporna ze względu na równorzędny poziom atrakcyjności mieszkań.

Kryteria – czym się kierować?
Pierwszym krokiem, który musimy uczynić przed zdecydowaniem się na kupno mieszkania to oszacowanie, jaki budżet jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup oraz ewentualne urządzanie mieszkania. Kolejnym kryterium jest czas jakim dysponujemy, nie tylko na same poszukiwania, ale również oczekiwania na moment, w którym będziemy mogli wprowadzić się do nowego M. Istotne jest również to, jak długo mamy zamiar mieszkać w nowym lokum. Jeżeli zakupione mieszkanie ma być inwestycją na długie lata, to z pewnością lepszym wyjściem będzie zainteresowanie się rynkiem pierwotnym. Jednakże jeżeli mieszkanie ma być „przeczekaniem” albo korzyścią np. poprzez wynajmem, rozsądnym rozwiązaniem będzie kupno mieszkania z rynku wtórnego.

Dodaj komentarz